در پی حکم دادگاه رژیم صهیونیستی مبنی بر بیرون راندن مردم فلسطین از محله شیخ جراح در بیت المقدس شرقی، اهالی شیخ جراح بر علیه نیروهای صهیونیستی قیام کردند که به زخمی شدن  300 نفر منجر شد.  در روز 19 اردیبهشت پلیس رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی یورش برد و در پی آن حماس، گردان‌های قسام و جهاد اسلامی شهرهای مهم اسرائیل از جمله تل آویو، حیفا، اشدود، عسقلان و ... را هدف موشک‌های خود قرار دادند.  این عملیات که به «شمشیر قدس» معروف شد در 19 اردیبهشت آغاز شد و اسرائیل نیز به تلافی آن به بمباران غزه و کشتار مردم بی گناه پرداخت.  پس از 12 روز در 30 اردیبهشت 1400، رژیم صهیونیستی تحت فشار حملات گسترده مقاومت تسلیم شد و به آتش بس روی آورد.

صهیونیست‌ها در حالی میدان نبرد با مقاومت فلسطین را ترک کردند که در نهایت مجبور شدند نسبت به توقف تجاوزات خود در منطقه «شیخ جراح» به گروه‌های مقاومت تضمین‌هایی بدهند. در همین ارتباط، «اسامه حمدان» عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی «حماس» تأکید کرد: «جنبش حماس از طریق واسطه‌ها ضمانت‌هایی را از رژیم صهیونیستی مبنی بر توقف تجاوز به غزه و نیز دست کشیدن از اقدامات تجاوزکارانه در شیخ جراح و مسجدالاقصی، دریافت کرده است».

گروه‌های مقاومت فلسطینی از آغاز درگیریها تا ۳۰ اردیبهشت بیشتر از ۴۱۰۰ راکت از انواع مختلف به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کردند که از این تعداد حدود ۱۸۰۰ راکت با موفقیت با گذر از سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل به اهداف برخورد کرده‌اند. همچنین جنگنده‌های اسرائیلی بیشتر از ۲۰۰۰ حمله هوایی علیه مناطق مختلف غزه انجام دادند. آمار حملات راکتی در جنگ ۸ روزه غزه در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۱۰۰۰ راکت بود که در جنگ ۱۱ روزه اخیر ۴ برابر رشد داشته است.

 

2313.jpg