روایت همسر نخست وزیر اسکاتلند از اوضاع غزه: «همه در انتظار مرگ اند»

همسر وزیر اول اسکاتلند که اصالتی فلسطینی دارد و پدر و مادرش در نوار غزه گرفتار شده‌اند، اسرائیل را مسئول «وحشت آفرینی» در نوار غزه دانست و عنوان کرد، به نحوی هر یک از مردمی که در این منطقه هستند از جمله اعضای خانواده او «در انتظار مرگ» هستند.
 نادیا النخلا، همسر حمزه یوسف، وزیر اول اسکاتلند در سخنرانی در یک کنفرانس حزب ملی اسکاتلند در شهر ابردین اظهار کرد،‌ بستگان او در شهر غزه در آستانه اجرای حمله زمینی ارتش اسرائیل علیه غزه مجبور به خداحافظی با یکدیگر «انگار که آخرین بار شان است»، شده‌اند.

او در حالی که حین سخنرانی خود به گریه افتاده بود گفت، کامیون‌های یخچالدار مخصوص حمل بستنی اکنون برای نگهداری اجساد مورد استفاده قرار می‌گیرند و برادر او که در غزه پزشک است با کمبود ملزومات پزشکی درگیر شده و دیگر نمی‌تواند زخمی‌ها را درمان کند.

الیزابت و ماجد النخلا، والدین همسر وزیر اول اسکاتلند اوایل ماه جاری میلادی با هدف سرزدن به مادربزرگ ۹۳ ساله او، از خانه خود در داندی اسکاتلند به نوار غزه سفر کردند. آنها بعد از اجرای عملیات طوفان الاقصی توسط جنبش حماس علیه صهیونیست‌ها در نوار غزه گرفتار شدند.برادر نادیا النخلا نیز به همراه چهار فرزند خود شامل یک نوزاد دو ماهه در نوار غزه زندگی می‌کند.

او تاکید کرد، نگران است که شهر غزه که خانواده‌اش خانه‌ای هم در آنجا دارند، «به طرزی بی سابقه با خاک یکسان شود.»

نشریه تلگراف نوشت، مقامات برگزار کننده این کنفرانس جلوی سخنرانی تعدادی سخنران در یک مراسم حمایت از فلسطین در حاشیه این کنفرانس را بعد از افشای اینکه یکی از این سخنران‌ها از حمله اخیر حماس علیه صهیونیستها با عبارت «رویای تحقق یافته» توصیف کرده، گرفتند.

نمایندگان حاضر در این کنفرانس با تصویب یک قطعنامه از دولت بریتانیا خواستند از تقاضاهای سازمان ملل برای ایجاد کریدور انساندوستانه در غزه با هدف اجازه دادن به خروج مردم و ورود کمک‌ها به منطقه حمایت کند.